Najbliższe warsztaty:
3-4 marca 2018, Poznań
9-10 marca 2018, Warszawa

Kobieca strona
 JavaScriptu

warsztaty girls.js

Warsztaty

Uczymy JavaScriptu

Organizujemy warsztaty z programowania w języku JavaScript, z niezbędnym dodatkiem HTML i CSS.

Dlaczego właśnie JS? To proste: nie ma obecnie popularniejszego i bardziej niezbędnego języka programowania. Bez JavaScriptu strony www byłyby pozbawione m.in. elementów interaktywnych. Co więcej, statystyki GitHuba potwierdzają – JavaScript to obecnie język nr 1 w sieci, a zapotrzebowanie na programistki i programistów JS rośnie.

Więcej kobiet w branży IT

Chcemy przyciągniąć do kodowania kobiety, ponieważ – mimo wielu inicjatyw i zachęt – wciąż stanowią one niewielki odsetek zatrudnionych w branży IT.

W środowisku javascriptowym nie było do tej pory inicjatywy dedykowanej kobietom – podobnej do Rails Girls (dla programistek Ruby on Rails) czy Django Girls (dla programistek Pythona). Wypełniamy tę lukę, a dla ułatwienia branżowego debiutu oferujemy zajęcia całkiem za darmo.

Powody do dumy

3
miasta
3
edycje
5
follow-upów
16
prowadzących
35
godzin zajęć
101
uczestniczek

girls.js #2

Druga edycja warsztatów girls.js odbyła się 9 i 10 czerwca w siedzibie GFT Polska oraz Google Campus Warsaw.

To były niezapomniane chwile – zwłaszcza, że nasze uczestniczki to odważne, aktywne osoby, przełamujące stereotypy i angażujące się społecznie. Dzieliliśmy się inspiracjami i doświadczeniami – także tymi pozaprogramistycznymi. Podczas zajęć odwiedziły nas Magda Latuch z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Karolina Ciecierska ze StepStone Services, która dodała odwagi debiutantkom na technologicznej ścieżce. Obejrzyjcie zdjęcia z naszego wydarzenia – ich autorką jest Anna Juszkiewicz. Dziękujemy uczestniczkom, sponsorom i gościom – cieszymy się, że mogliśmy spędzić z wami ten czas!

girls.js #1

19 listopada 2016 r. odbyły się pierwsze, próbne warsztaty dla 9 uczestniczek.

Kilkadziesiąt kubków kawy i wszechobecne żółte kaczuszki. A atmosfera? Oceńcie sami i obejrzyjcie film i fotorelację z tego dnia. Dziękujemy sponsorom za wsparcie i wiarę w nasz pomysł, a warsztatowiczkom – za otwartość, perfekcyjne przygotowanie i maksymalną koncentrację. Nauczyliśmy się od Was co najmniej tyle samo, co Wy od nas!

Co u nas

Media o nas

Czasami o nas piszą.

FAQ

Dla kogo?

Dla pełnoletnich kobiet i dziewcząt. Na razie tylko dla nich, ponieważ jednym z naszych celów jest zasypywanie tzw. gender gap i zachęcanie kobiet do spróbowania sił w „męskim” zawodzie. Statystyki są tu bezlitośnie zgodne: aż 89% programistów to mężczyźni. Marzymy o tym, aby to zmienić. Jeśli jesteś mężczyzną i uważasz, że to nie fair, odsyłamy cię na spotkania WarsawJS, których organizatorzy zapraszają często na ciekawe warsztaty otwarte dla wszystkich, niezależnie od płci.

Poza kryterium płciowym i wymogiem pełnoletności nie stawiamy żadnych ograniczeń. Mile widziane (ale nie preferowane) będą zgłoszenia działaczek organizacji pozarządowych, wolontariuszek, społeczniczek. Sami jesteśmy aktywistkami/aktywistami i wiemy, jak wiele ułatwia podstawowa znajomość programowania. Poza tym zależy nam, aby wiedza pozyskana u nas była wykorzystana w mądrym, ciekawym, zmieniającym świat celu.

Podkreślamy słowa „podstawowa znajomość” – zależy nam na zainteresowaniu was tematem i przełamaniu stereotypu „kobiety humanistki”, ale nie gwarantujemy nauczenia kodowania w kilka godzin.

Co muszę umieć na początek?

Zapraszamy osoby początkujące lub lekko zaawansowane. Na krótko przed rozpoczęciem warsztatów mocno rekomendowane jest jednak ukończenie kursu HTML i CSS. Taki kurs znajdziesz np. tutaj.

Ile to kosztuje?

Nic. Warsztaty (wraz z posiłkiem w przerwie obiadowej) są całkowicie bezpłatne. Pieniądze pozyskujemy od sponsorów, materiały szkoleniowe piszemy sami. Na zajęcia musisz jednak zabrać ze sobą własnego laptopa.

Jakie oprogramowanie będzie mi potrzebne?

Na naszych zajęciach niezbędne są przeglądarka Google Chrome oraz edytor tekstu z możliwością podświetlania składni (np. Atom, Sublime Text, Visual Studio Code). W razie potrzeby służymy pomocą w instalacji.

Dlaczego przyjmujecie tylko 21 uczestniczek?

Nie jest to regułą. Z każdą kolejną edycją dążymy do zwiększenia liczby warsztatowiczek. W pierwszej edycji w Warszawie było ich 9, w drugiej 21 (7 trzyosobowych zespołów), ale np. w Poznaniu do udziału w zajęciach zaproszonych zostanie 30 dziewczyn. Wyznacznikiem są tu nasze „moce przerobowe”. Zorganizowanie warsztatów dla dużej liczby osób generuje znacznie więcej pracy, a wszyscy na co dzień pracujemy zawodowo – girls.js to po prostu nasze hobby po godzinach.

Dlaczego tylko w Warszawie i tylko po polsku?

Nie tylko. Nasze warsztaty odbyły się już dwa razy w Warszawie, raz w Szczecinie, a na początku marca 2018 r. po raz pierwszy zawitają do Poznania. Nie mieszkasz w żadnym z tych miast? Prosimy o cierpliwość – ta lista z pewnością będzie się rozrastać. Jeśli chodzi o wersje językowe materiałów szkoleniowych, to mamy już gotową wersję angielską i ukraińską. Z tej ostatniej skorzystamy podczas trzeciej edycji warsztatów w Warszawie.

Uczestniczyłam w waszych zajęciach. I co dalej?

Otaczamy nasze absolwentki opieką i zachęcamy je do dalszego rozwijania nabytych umiejętności. Uczestniczki poprzednich edycji warszawskich otrzymały w prezencie pakiet podręczników autorstwa Kyle’a Simpsona, a potem mogły uczestniczyć w tzw. spotkaniach follow-up. Warsztaty follow-up są znacznie krótsze (ok. 2 godzin), ale za to otwarte dla wszystkich uczestniczek, które chcą nas poznać, wypróbować nasze metody nauczania lub też po prostu sprawdzić, czy programowanie na pewno jest dla nich. Na follow-up nie trzeba się zapisywać, można po prostu przyjść. Terminy podajemy zazwyczaj na naszym fanpejdżu na Facebooku.

Chcę zorganizować warsztaty girls.js w swoim mieście – czy możecie mi w tym pomóc?

Jasne! Po prostu do nas napisz, a my podzielimy się z Tobą swoimi doświadczeniami i pomożemy w miarę możliwości. Wspieramy nasze „oddziały lokalne” merytorycznie i komunikacyjnie, a nasze materiały szkoleniowe udostępniamy na licencji Creative Commons. Twoim zadaniem będzie najprawdopodobniej zorganizowanie całego zaplecza (miejsce, sponsorzy). Brzmi ciekawie? Zapraszamy.

Materiały

Interaktywna galeria [190MB]

Jak stworzyć galerię zdjęć na swojej stronie, poznając przy tym podstawy JavaScriptu? Uczestniczki pierwszej i drugiej edycji girls.js już to wiedzą.

Funkcje

Do czego przydają się funkcje?

Tablice i pętle

Podstawowe koncepty programistyczne w wydaniu javascriptowym.

Zespół

Maria Górska

Absolwentka informatyki. Zawodowo pomaga stawiać sklepy w Internecie, bo cieszy ją praca z ludźmi. Uwielbia uczyć, upraszczać pozornie skomplikowane sprawy, oraz tłumaczyć z technicznego na ludzkie (i vice versa). W wolnych chwilach gapi się w gwiazdy, pochłania książki i pisze na blogu.

Magda Niedźwiecka

Z wykształcenia dziennikarka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, z zawodu – pr-owiec, z zamiłowania wolny duch. Ma za sobą pierwsze próby programowania (m.in. podczas warsztatów Rails Girls) i uważa je za najlepszą przygodę intelektualną w życiu. Prywatnie mama sześcioletniej Mani i działaczka ngo.

Daria Zychowicz

Socjolożka z wykształcenia, z zawodu programistka front-end. Zaczynała od warsztatów podobnych do girls.js i jest żywym dowodem na to, że takie zajęcia działają. Po pracy można ją spotkać w kooperatywie spożywczej, w ogródku społecznościowym albo na drugim końcu świata.

Basia Kocimowska

Ukończyła informatykę. Zawodowo zajmuje się programowaniem oraz edukowaniem w korporacji z branży elektroniki użytkowej. Lubi podróże, śpiewa w chórze, fotografuje Świdermajery, kwiatki i parowozy. Entuzjastka piw rzemieślniczych.

Michał Jarosz

Absolwent automatyki przemysłowej – szczęśliwym zrządzeniem losu został programistą webowym. Przebiegł kilka maratonów, a teraz szuka mniej wyczerpującego hobby. Zbiera na bilet na Marsa.

Kacper Kula

Kawa, podróże, JavaScript – to jego główne pasje. Na codzień pracuje jako Senior JavaScript developer w SwingDevelopment, a w wolnych chwilach sięga po książkę lub dobry film. Poza siecią można spotkać go na rowerze lub w lokalnej kawiarni.

Paweł Pruszkowski

Inżynier oprogramowania z 16-letnim doświadczeniem, specjalista i miłośnik JavaScriptu, z zacięciem do dzielenia się wiedzą. Mentor podczas pierwszej edycji programu Learn IT, Girl. Główne hobby: zabawa z sześcioletnią córką.

Piotr Kosiński

Zaczynał jako jednoosobowy dział IT w małej firmie, potem programował w agencji interaktywnej, teraz programuje i zarządza w e-commerce. Stara się tworzyć rozwiązania, a nie szukać problemów.  Za najlepszy sposób nauki uważa praktykę. Lubi to co robi i robi to co lubi. Dużo radości daje mu praca z ludźmi i tworzenie rozwiązań, z których ktoś korzysta. W wolnych chwilach i w komunikacji miejskiej czyta.

Artur Siery

Front End Engineer od 9 lat. Absolwent Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Prywatnie miłośnik biegów dlugodystansowych, muzyki gitarowej oraz kompozytor samouk. Amator dobrej pizzy 🍕 i kostek rubika.

Jakub Sowiński

Pasjonat programowania w JavaScripcie. W ramach wkładu w rozwój cywilizacyjny i społeczny ludzkości dzieli się wiedzą oraz stara się inspirować innych. Prywatnie wielki miłośnik nauki, ze szczególnym naciskiem na fizykę i astronomię, oraz fan sportów elektronicznych.

Maciej Stankiewicz

Z wykształcenia robotyk. Technologiami webowymi zajmuje się od 1998 r. Lubi języki skryptowe, w szczególności Python i JavaScript. Dzielenie się wiedzą sprawia mu szczególną przyjemność, zwłaszcza gdy widzi rezultaty swojej pracy. W wolnych chwilach czyta sci-fi/fantasy, kolekcjonuje japońskie gitary basowe oraz buduje roboty ze swoimi córkami.

Andrii Kovalchuk

Członek Google Developers Group, fan Material Design, autostopowicz. Programował w C++ już w wieku 12 lat, Javascript poznał dwa lata później. Lubi tworzyć interaktywne strony internetowe, rozwiązujące konkretne problemy. Obecnie pracuje jako programista aplikacji na system Android.

Monika Filipkowska

Inicjatorka girls.js Poznań. Socjolożka zakochana po uszy w programowaniu i programistach. Niepoprawna optymistka, aktywistka, renesansowa dusza. Na co dzień – Front-End Developer w poznańskim Cognifide. Po godzinach – współorganizatorka konferencji TEDxPoznań, warsztatów Rails Girls Poznań, PyCode Carrots, PyLadies Devoxx4Kids, a także takich eventów, jak Poznań Offline Party i Startup Weekend Kids.

Joanna Bochyńska

Członkini teamu Poznań. Autorka bloga Wake up and Code oraz założycielka grupy motywacyjnej „Programuj, Dziewczyno!”. Z wykształcenia indolożka. Chociaż Indie wciąż są jej pasją, większość zawodowego życia pracowała we wsparciu sprzedaży. Postanowiła jednak zmienić branżę i obecnie pracuje jako junior front-end developer. Sama żałuje, że nie trafiła na programowanie wcześniej, dlatego chętnie angażuje się w różne akcje promujące naukę kodowania.

Alicja Pietrzak

Koordynatorka girls.js Łódź. Programistka front-end z 2-letnim stażem. Na własnej skórze sprawdziła, jak to jest zacząć przygodę z programowaniem od zera. Do akcji dołączyła po to, by pomóc innym dziewczynom odnaleźć się w tej fascynującej branży. Uwielbia wyzwania. W wolnym czasie czyta, uprawia sport i je.

Piotr Zimoch

Inicjator girls.js Szczecin. Inżynier programista, który stawiał pierwsze kroki w HTML zanim świat poznał Firefoxa. Poza programowaniem pod przeglądarkę, mocno zaangażowany w rozwój kompetencji w zakresie rozwiązań w chmurze.

Luiza Kwardys

Członkini girls.js Szczecin. Od 5 lat w branży IT w dziale HR. Uwielbia pracować przy wielu zadaniach jednocześnie, a jej motor napędowy to wyzwania. Na co dzień wspiera swój zespół w procesach rekrutacyjnych w Szczecinie i Poznaniu.

Arkadiusz Czogała

Team Szczecin, programista front-end. W wolnym czasie przegląda i testuje nowe technologie, które zwrócą jego uwagę. Miłośnik powieści Sci-Fi.

Jarosław Gilewski

Team Szczecin, doświadczony programista aplikacji webowych ciągle goniący za nowymi technologiami i trendami. Aktualnie poszerza swoje kompetencje o usługi w chmurze oraz sztuczną inteligencję.
Poza pracą pasjonat jogi i medytacji.

Arkadiusz Bajowski

Team Szczecin, inżynier oprogramowania z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w branży, specjalizujący się w technologiach frontendowych. Zrealizował kilkadziesiąt projektów dla biznesu, organizacji non-profit oraz instytucji publicznych.

Żółta Kaczuszka

Szefowa zespołu. Doradczyni z wieloletnim stażem, absolwentka kursów coachingowych. Prywatnie małomówna, ale zawsze chętna do wysłuchiwania innych. Z jej usług można skorzystać tutaj.

Partnerzy